.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 1260f18
 • تالاب‌های چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری «دُرنا» در ایران است
 • 1398/7/17 چهارشنبه2019-10-09T08:41:14+03:30.
 • رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: تالاب‌های «ناور» و «پیراحمدکندی» در شهرستان چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری «دُرنا» در ایران است.

  امید یوسفی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشتر پرنده‌نگاران بر این باورند که دُرناها در ایران مهاجر هستند، اما تحقیقات نشان داده که این پرنده زیبا در تالاب‌های «ناور» و «پیراحمدکندی» در شهرستان چالدران لانه‌سازی و جوجه‌آوری می‌کند.

  وی با بیان این که تالاب «ناور» و «پیراحمدکندی» در منطقه مرزی و شکار ممنوع قرار دارد افزود: تالاب «ناور» ۲۸۰ هکتار وسعت دارد و جزو ۳۰ تالاب ثبت شده آذربایجان‌غربی در فهرست تالاب‌های کشور است که مقدمات ثبت آن در فهرست تالاب‌های بین‌المللی هم در حال فراهم شدن است و تالاب «پیراحمدکندی» نیز با ۶۵ کیلومتر مساحت در ۱۰ کیلومتری بخش دشتک چالدران در نزدیکی مرز ایران و ترکیه واقع شده است.

  وی اضافه کرد: این منطقه به دلیل داشتن هوای بسیار سرد در زمستان و هوای خنک در تابستان یکی از زیستگاهای انوع پرندگان بوده و سالانه پذیرای بیش از ۱۰ هزار پرنده مهاجر از جمله دُرناهای مهاجر است.

  وی با اشاره به مهاجرت هزاران قطعه دُرنا مهاجر به آذربایجان‌غربی نیز گفت: دُرناها از جمله نخستین پرندگان مهاجری هستند که کوچ خود را از مناطق سیبری به آذربایجان‌غربی شروع می‌کنند و از نیمه دوم شهریورماه هر سال به تدریج وارد مناطق شمالی استان شده و تا اواسط و یا اواخر مهرماه در این مناطق ماندگار خواهند بود.

  وی پیش‌بینی کرد که در این مدت بیش از ۱۵ هزار قطعه دُرنای معمولی و طناز وارد تالاب‌ها و دشت‌های آذربایجان‌غربی شده و به استراحت و تغذیه بپردازند.

  وی اضافه کرد: تالاب‌های آذربایجان‌غربی به دلیل امنیت و شرایطی زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می‌شوند.

  یوسفی گفت: این پرندگان مهاجر با فرود در دشت‌ها به ویژه گندم‌زارها و یونجه‌زارهای استان، انرژی و چربی از دست رفته خود در هنگام مهاجرت را دوباره به دست آورده و سپس مهاجرت خود را به مناطق جنوبی‌تر ادامه می‌دهند.

  دُرناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال‌های دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک‌لک بوده و شاه‌پرهای نخستین و دومین بالهایش سیاه و انتهای سیاه رنگ شاهپرهای دومین به حدی بلند است که بر روی دم خاکستریش آویزان می‌شود و در حال ایستاده مانند دم‌سیاه و پرپشت به نظر می‌رسد، پاها و انگشتانش سیاه و چشمانش نارنجی مایل به قرمز است.

  گله‌های این پرنده که نر و ماده آن هم‌شکل بوده و به طور معمول روی زمین آشیانه می‌سازند، هنگام مهاجرت در یک خط به شکل هفت پرواز می‌کنند و اغلب در مناطق آبی، دشت‌های بوته‌زار، کشتزارها و حاشیه دریاچه‌ها به سر می‌برد.

  آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و بیش از ۷۰ تالاب دایمی و فصلی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ