.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 432d30a
 • «میش‌مرغ» برای نخستین بار در آذربایجان‌غربی سرشماری می‌شود
 • 1398/7/8 دوشنبه2019-09-30T10:03:18+03:30.
 • رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: پرنده نادر «میش‌مرغ» برای نخستین بار در زیستگاه‌های اصلی آن در سطح استان سرشماری می‌شود.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ، به نقل از ایرنا ،امید یوسفی  اظهار داشت: این طرح با حضور چهار تیم تخصصی پرنده شناسی آذربایجان‌غربی، یک تیم از سازمان حفاظت محیط زیست و سه تیم از افراد بومی و علاقه‌مندان به پرنده‌نگری از ۱۵ تا ۲۰ مهر در زیستگاه‌های این پرنده نادر در شهرهای بوکان، مهاباد و میاندوآب سرشماری می‌شود.

  وی اضافه کرد: برای اجرای طرح سرشماری میش‌مرغ در آذربایجان‌غربی «دشت سوتاو» و «حمامیان»  شهرستان بوکان، شهر خلیفان و روستاهای «آزاد» و «باجوند» شهرستان مهاباد و «منطقه فسندوز» شهرستان میاندوآب در نظر گرفته شده‌است.

  وی افزود: این سرشماری با حضور تیم‌های محیط زیست و پرنده‌نگاران در زیستگاه‌های شناسایی شده استان و با استفاده از تلسکوپ، دوربین‌های چشمی و نصبی انجام و پس از جمع‌بندی و تکمیل فرم‌های مربوطه نتایج این سرشماری به منظور آنالیز و جمع‌بندی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می‌شود.

  رئیس اداره نظارت برحیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: اطلاعات و نتایج حاصل از این سرشماری به عنوان پایه و اساس بررسی اندازه و تغییرات جمعیتی در برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی زیستگاه‌های این گونه نادر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

  وی افزود: طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، در سال‌های اخیر این گونه نادر که به شدت در حال انقراض است، توسط افراد محلی در این مناطق دیده شده که در برخی از زیستگاه‌های آن در حال لانه‌سازی و جوجه‌آوری بوده است.

  وی با اشاره به اینکه تاکنون سرشماری دقیقی از تعداد این گونه در آذربایجان‌غربی صورت نگرفته است، اظهار داشت: طبق آخرین بررسی‌ها در ادوار گذشته، تعداد این گونه در استان ۲۵ تا ۳۰ قطعه برآورد شده است.

  میش‌مرغ که در زبان محلی به آن «چیرگ» می‌گویند از رده پرندگان، راسته درسانان، خانواده هوبره و از جنس Otis و جزو بزرگترین پرندگان گیاه‌خوار محسوب می‌شود که با جثه بزرگ و بال‌های کشیده و پرتوان، سنگین‌ترین پرنده قادر به پرواز جهان لقب گرفته است که در حال حاضر در لیست سرخ (IUCN) با درجه حفاظتی آسیب‌پذیر قرار گرفته است.  

  این پرنده در حال انقراض که نماد محیط زیست آذربایجان‌غربی است با وجود دغدغه فعالان محیط زیست و وعده مسوولان در سال‌های گذشته همچنان در معرض خطر بوده و علاوه بر کاهش تعداد آن بروز مشکلی با عنوان «چاله ژنتیکی» نیز آینده این گونه را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

  آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و بیش از ۷۰ تالاب دایمی و فصلی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ