.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: c110048
 • نماینده مقیم سازمان ملل متحد از تالاب کانی‌برازان مهاباد بازدید کرد
 • 1398/7/1 دوشنبه2019-09-23T14:05:01+03:30.
 • کلودیو پوویداس نماینده مقیم برنامه عمرانی سازمان ملل متحد از تالاب بین‌المللی کانی‌برازان مهاباد و طرح‌های کشاورزی کمک به احیای دریاچه ارومیه در این شهرستان بازدید کرد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل  حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی کلودیو پوویداس نماینده مقیم برنامه عمرانی سازمان ملل متحد از چند طرح کشاورزی در روستاهای قم‌قلعه و خورخوره وهمچنین از طرح‌ کاشت لاگن طبیعی در زهکش‌های تالاب بین‌المللی کانی‌برازان مهاباد بازدید کرد.

  در این طرح‌ها کشاورزان و باغداران طی توافقنامه‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف آب، روش‌های آبیاری خود را تغییر داده و به جای استفاده از کودشیمیایی، کودهای  طبیعی را جایگزین کرده بودند.

  یکی از کشاورزان روستای خورخوره در این بازدید گفت: ما در گذشته باغات خود را به شیوه سنتی غرق‌آبی، آبیاری می‌کردیم اما پس از اینکه متوجه شدیم با بحران کمبود آب مواجهه شدیم با راهنمایی‌های کارشناسان، روش آبیاری خود را تغییر دادیم.

  غفور میرسیدی افزود: با این تغییرات هم در زمینه مصرف آب صرفه‌جویی کردیم و هم میزان بهره‌وری از زمین را افزایش دادیم و در عین حال به بحث محیط زیست و تامین آب برای تالاب «کانی‌برازان» کمک کردیم.

  وی اضافه کرد: با این روش‌های جدید، آبیاری در زمان کمتری انجام شده و مقدا آب صرفه‌جویی شده از طریق رودخانه و زهکش‌ها به سمت تالاب فرستاده می‌شود.

  در ادامه این بازدید تعداد دیگری از کشاورزان این ۲ روستا در خصوص به کارگیری روش‌های آبیاری نوین و استفاده از کودهای طبیعی به جای کودهای شیمیایی تجارب خود را بیان کردند که مایه تحسین و خوشحالی کارشناسان سازمان محیط زیست و نماینده مقیم برنامه عمرانی سازمان ملل متحد شد.

  نماینده مقیم برنامه عمرانی سازمان ملل متحد در این بازدید با بیان اینکه از تجربیات کشاورزان و اهمیت دادن آنان به بحث آب تحت تاثیر قرار گرفته است گفت: توجه آنان به مساله گردشگری و معیشت جایگزین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  «کلودیو پوویداس» افزود: استفاده از نظر دانشگاهیان در این طرح‌ها نیز بسیار مهم است و اینکه جمعی از اهالی یک روستا با هم همکار و همگام شوند تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود، اقدام ارزشمندی است.

  وی اضافه کرد: اجرای چنین طرح‌هایی باعث شده است که اکنون روند خشک شدن دریاچه ارومیه متوقف شود.

  وی اظهار داشت: هم‌اکنون در برخی کشورهای جهان ارزش یک لیتر آب شیرین از یک لیتر بنزین بیشتر است و کشاورزان باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند.

   


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ